ایمپلنت‌های دندانی چند دندانی

اگر چندین دندان از دست داده‌اید، چندین ایمپلنت دندانی می‌تواند جایگزین آنها و همچنین برخی از ریشه‌های آنها شود.


مزایای پل‌های ایمپلنتی نسبت به بریج‌های ثابت یا پروتزهای پارسیل متحرک چیست؟


ایمپلنت‌های چند دندانی مزایای متعددی نسبت به بریج‌های ثابت و پروتزهای جزئی متحرک دارند. علاوه بر ظاهر و عملکرد مانند دندان‌های طبیعی، ایمپلنت دندان متعدد بدون حمایت از دندان‌های طبیعی مجاور جایگزین دندان‌ها می‌شوند. سایر درمان های رایج برای از دست دادن چندین دندان، مانند بریج های ثابت یا پروتزهای متحرک جزئی، به حمایت از دندان‌های مجاور بستگی دارد.


مزیت بزرگ دیگر این است که ایمپلنت‌های دندانی چندگانه نیازی به تعمیر و نگهداری وقت‌گیر مرتبط با پروتزهای متحرک جزئی ندارند، که باید پس از صرف غذا برداشته و تمیز شوند و یک شبه خیس شوند. در عوض، ایمپلنت‌های دندانی چندگانه فقط باید با همان روش‌های مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه که برای دندان‌های طبیعی توصیه می‌شود، مراقبت شوند.


علاوه بر این، از آنجا که چندین ایمپلنت دندان جایگزین برخی از ریشه‌های دندان شما می‌شود، استخوان شما بهتر حفظ می شود. ایمپلنت‌های دندانی با استخوان فک شما پیوند داده  می‌شوند و به حفظ استخوان سالم و لبخند طبیعی شما کمک می‌کنند. در مقابل، با پل ثابت یا پروتز پارسیل متحرک:


استخوانی که قبلا ریشه دندان را احاطه کرده بود ممکن است شروع به خرابی کند. این مورد می‌تواند منجر به فرورفتگی استخوان فک و لبخندی از هم پاشیده و غیرجذاب شود.


لثه‌ها و استخوان‌ها می‌توانند در اطراف یک پل ثابت یا پروتز جزئی متحرک فرورفتگی ایجاد کنند و یک نقص قابل مشاهده باقی بگذارند.بریج‌های نگهدارنده سیمان در جای خود می‌توانند شسته شوند و به باکتری‌ها اجازه می‌دهند دندان‌هایی را که روی پل لنگر می‌اندازند پوسیده شوند.


پروتزهای جزئی متحرک می‌توانند در دهان حرکت کنند و توانایی شما را برای خوردن غذاهای خاص کاهش دهند.


به طور خلاصه، ایمپلنت‌های دندانی چند دندانی نسبت به بریج ثابت یا پروتز جزئی متحرک ظاهری طبیعی، عملکردی، مقاوم در برابر پوسیدگی و راحت‌تر دارند.


ایمپلنت ها چگونه قرار داده می‌شوند؟


سه جزء برای بریج تحت حمایت ایمپلنت وجود دارد:


ایمپلنت‌هایی که شبیه پیچ یا سیلندر هستند و در فک شما قرار می‌گیرند.


دندان‌های مصنوعی (مصنوعی) که شبیه دندان‌های سالم و طبیعی به نظر می‌رسند و عمل می‌کنند.


اباتمنت‌هایی که داخل ایمپلنت قرار می‌گیرند و به دندان‌های جدید اجازه می‌دهند به ایمپلنت‌ها متصل شوند.


اولین مرحله از این روش معمولاً استفاده از چاقوی جراحی برای ایجاد و کندن دو فلپ لثه برای نمایان شدن استخوان زیرین است. (در برخی موارد ممکن است دسترسی به استخوان فک از طریق یک برش دایره‌ای کوچک به جای بالا بردن فلپ‌‌‌های بافتی امکان‌پذیر باشد.) سپس سوراخی در استخوان فک ایجاد می‌شود تا فضایی برای ایمپلنت ایجاد شود و ایمپلنت وارد می‌شود. این روند برای همه ایمپلنت‌ها تکرار خواهد شد. ممکن است دندان‌های موقت روی محل‌های ایمپلنت گذاشته شوند. در غیر این صورت، یک روکش درمانی موقت در بالای هر ایمپلنت پیچ می‌شود تا فضای داخلی ایمپلنت را از محیط دهانی اطراف جدا کند. سپس دو فلپ بافت لثه بریده می‌شوند، شکل می‌گیرند و روی استخوان فک و اطراف کلاهک التیام ایمپلنت قرار می‌گیرند. چند بخیه برای نگه داشتن بافت لثه در جای خود گذاشته می‌شود. بخیه‌ها طی هفت تا ده روز کشیده می‌شوند.


در طی دو تا شش ماه آینده، ایمپلنت‌ها و استخوان اجازه خواهند داشت تا به یکدیگر متصل شوند تا لنگرهایی برای دندان‌های جدید شما ایجاد کنند. سپس زمان باز کردن ایمپلنت‌ها، برداشتن روکش‌های درمانی موقت (یا دندان‌های موقت) و چسباندن اباتمنت‌ها فرا می رسد. پس از انجام این روش، لثه‌های شما تا چند هفته اجازه بهبود می‌یابند.


در نهایت، بریج ایجاد شده برای تکثیر دندان‌های طبیعی شما به اباتمنت‌ها متصل می‌شود. پس از مدت کوتاهی، اعتماد به نفس خود را در لبخند و توانایی خود برای جویدن و صحبت کردن به طور عادی به دست خواهید آورد.

منبع خبر :